DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

stříhání a úprava psů

Co dělá majitel psa?
Co dělá majitel psa?

Celý kožich
Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá.... jo, ale chlupy je nutno česat. Jak často? Jak je zapotřebí, někdo denně, někdo jednou za týden. Aby se netvořily chuchvalce, aby ze psa nepadaly hromady chlupů, aby nebylo nutno pořád vysávat.

Hlava
Uši - někdo je přesvědčen, že je nutno vytrhávat všechny chlupy z vnějšího zvukovodu. S mírou, prosím. Příroda nic nedělá zbytečně. Chlupy slouží jako prachový a průvanový filtr, takže úplně holé ucho snadněji nastydne. Psi chovaní venku nemají vnitřek ucha holý a je jim dobře. Na druhé straně jsou plemena, kde je vnitřek ucha plný zbytnělé podsady - a tu je nutno odstranit. Občas nacházím v uších i chuchvalce plsti, a to by opravdu být nemělo.
Oči - je nutno čistit ospalky, nenechat je zaschnout, pak se vytvoří špatně odstranitelné strupy, pod nimi může mokvat pokožka.
Zuby - velice důrazně prosím - hlídejte zuby svého psa. Zavčas odstraňujte zubní kámen, nechte vytrhat uvolněné zuby - pes na ně stejně nekouše, protože ostrý okraj uvolněného zubu zraňuje dáseň a to psa bolí. Některým psům strašně páchne z tlamy. Líbali byste se s partnerem s takto páchnoucími zuby? Asi ne, ale u psa to spoustě lidí nevadí.... a pes nemůže žalovat.

Nohy
Drápky - hlídejte, prohlížejte, zavčas stříhejte nebo nechte ostříhat. Zažila jsem drápky půl centimetru vrostlé do masa polštářků u doma chované, milované maltézačky.
Prsty - v rámci "provozní údržby" stříhám skoro  všem psům srst kolem drápků, mezi prsty shora, mezi polštářky zespodu. Zvlášť zespodu občas bývají ztvrdlé chuchvalce srsti, psa to při došlapu bolí jako kámen v botě. Hlídat, prohlížet, odstraňovat....!

Celý pes - drbání znamená nejčastěji blechy, případně moc časté koupání šamponem. Pes, který je zdravý, nepotřebuje šampon, stačí vyčesávat, případně opláchnout bláto vodou. Neodmašťovaný pes má přirozenou "protišpinivou" úpravu, ani nesmrdí psinou. Můžu to dokázat na sněhobílé, postelové maltézačce, která vidí šampon jednou za půl roku.